Community >> Australia Day in Griffith

Australia Day Winners Griffith

Citizen of the Year

1981
Charlie Beltrame
1982
Maria Pascoli
1983
Gary Bell
1984
Dorothy Waide
1985
Natalina Murray
1986
Anthea Wren
1987
Joan Barber
1988
Helen Alderman
1989
Amerigo Bulzomi
1990
Roy Stacy
1991
Father Raffaele Beltrame
1992
John Dal Broi
1994
Stuart & Margaret McWilliam
1995
Dawn Beaumont-Stevens
1996
Domenico Sergi
1997
Nino & Elese Gatto
1998
John Knox
1999
Bob Peters
2000
Babs Donaldson
2001
Jan Newman
2002
Dr Nagaratnam Naganathan
2003
Les & Moreen Corner
2004
Norm Murphy
2005
Val Rowe
2006
John & Lina Soncin
2007
Jane and Jamie Gibbs
2008
Neville Dwyer
2009
Bill Calabria
2010
Dot Reddacliff
2011
Pat & Ross Corner
2012
Olga Forner
2013
Michael Sheehan
2014
Michelle Bordignon
2015
Sheila Brady
2016
Giovanni (John) Casella
2017
Ross Catanzariti
2018
Dr Peter Calaizis

Young Citizen of the Year

1982 Marlene Scriven
1983 Maryanne Norbiato
1984 David Salvestrin
1985 Jody Frank
1986 David Murray
1987 Jennifer Thompson
1988 Angie Guardala
1989 Michael Murray
1990 Jackie Hallan
1991 Nicole Easey, Cydonee Marden, Brian Roberts
1992 Dimity Parr
1993 Kylie Moses
1994 Kylie Wynne
1995 Paula Maree Johns
1996 Michelle Tagliapietra
1997 Hannah Lee Alexander
1998 Craig Smellie
1999 Vanessa Richard
2000 Aaron Suine
2001 Jacob Allinson
2002 Sailosi Francis
2003 Jasmine Blumer
2004 Keira McGrath
2005 Andrew Dance
2006 Maydina Penrith
2007 Ngiaran Williams
2008 Ingrid Mita
2009 Alison Dance
2010 James Brown
2001 Cassandra Campbell-Smith
2012 Elise Delpiano
2013 -
2014 Sarah Davies
2015 Alexandra Cox
2016 Megan Beecher
2017 Danielle Collison
2018 N/A

Junior Citizen of the Year

1981
Michael Neville
2000
Jy Millis
2001
Ben Yates
2002
Natasha Howard
2003
Keira McGrath
2004
Ethan Byrne
2005
Lane Sainty
2006
Alison Dance
2007
 N/A
2008
Rachael Davis
2009
Elise Delpiano
2010
Matthew Gatto
2011
Luke Woodward
2012
N/A
2013
N/A
2014
Emily Adamson
2015
Claire Murray
2016
N/A
2017
Jade Earl
2018
N/A

Sportsperson of the Year

1981
John Bonetti
1982
Trevor Hornery
1983
David Jones
1984
Roy Binks
1985
Ian Counsell
1986
Bryan Usher
1987
Ted Scobie
1988
Bill Ross
1989
Elisabeth (Liz) Graham
1990
Charmaine Potter
1991
Dennis Duvey
1992
Rosemary Risso
1993
Bartie Brighenti
1994
Gary Gardiner
1995
Helen Roach
1996
Greg Best
1997
Griffith Aero Club
1998
Harry Moses
1999
Thomas (Skeet) Milne
2000
Ron Inglis
2001
Cheryl Hearn
2002
Trevor Richards
2003
Glen Castellaro
2004
Dom Calabria
2005
Garry Tucker
2006
Glenn Watkins
2007
Peter Davis
2008
Tracy Taylor
2009
Leticia Ferres
2010
Leeanne Palmer
2011
Rebecca Savige
2012
Bart Brighenti
2013
Lisa Hodder
2014
Steve McLean
2015
Carmella Naseby
2016
Peter Budd
2017
Dean Gorman
2018
Leticia Franchi

Overall Sportsperson of the Year

2011 Ashley DeMarco
2012 Sean Pianca
2013 Sean Pianca
2014 Eliza Amendolia
2015 Glen Castellaro
2016 Nathan Richards
2017 Trevor Ceccato
2018 Sharyn Millis

Young Sportsperson of the Year

1995 Domonic Giorgi
1996 Simon Bonetti
1997 Debbie Savage
1998 Cassandra Mitchell
1999 Belinda Battistel
2000 Doug Shea
2001 Belinda Battistel
2002  N/A
2003 Roslyn Simpson
2004 Mathew Staines
2005 Mathew Staines
2006 Matthew Staines
2007 Ashley DeMarco
2008 Jessica Stoll
2009 Michelle Connelly
2010 Thomas Zambon

Junior Sportsperson of the Year

2000 Belinda Battistel
2001 David Milne
2002 Joel Andriolo
2003 Sophia Palmer
2004 Renata Franco
2005 Beau Eade
2006 Damien Marsland
2007  N/A
2008 N/A
2009 N/A
2010 N/A
2011 Ashley DeMarco
2012 Sean Pianca
2013 Sean Pianca - Archery
2014 Eliza Ammendolia

Senior Sports Team of the Year

2002 Griffith Blacks Rugby Union Team
2003 Yenda Blue Healers Rugby League Team
2004 Yenda Blue Healers Rugby League Team
2005 N/A
2006 Hanwood Soccer Team
2007  N/A
2008 Griffith Waratahs
2009 Yenda Blueheelers
2010 Team Riverina Kyokushin Karate

Sports Team of the Year

2011 Wade High School Gymnastics
2012 Wade High School Year 9-10 Touch Team
2013 GDFA Under 13’s Representative Soccer Side
2014 Under 13 Country Cup Soccer Team
2015 Griffith Golf Club Ladies Holden Scramble Team
2016 Hamwood Football Club u/12s Team
2017 Griffith u/15 Representative Netball
2018 Wade High School u/15 Relay Team

Young Sports Team of the Year

2002 Griffith Zone Bocce Federation Team
2003 Griffith High School 7/8 Touch Football Team

Junior Sports Team of the Year

2002 Griffith High School U/15 Rugby League Team
2003 Griffith U/17 Netball Team
2004 East Griffith Public School Cricket Team
2005 Wade High School U/13 Rugby League Team
2006 Wade High School Relay Team
2007  N/A
2008 Griffith Under 11s Soccer Team
2009 Griffith Under 12s Representative Boys Soccer Team
2010 Wade High School Girls Tennis Team

Club Person of the Year

2011 Adrian Serafin
2012 Eugenio La Riva
2013 Ken Cunningham
2014 Trevor Harrison
2015 Peter Budd
2016 Matt Curran and Mark Feltracco
2017 Gordon Brown
2018 Roy Binks

Community Project of the Year

2015 Care Alert - Lions Club of Griffith
2016 Stars of Griffith - Dance for Cancer
2017 Griffith's Biggest Lap
2018 Griffith Cenotaph

Community Event of the Year

1990 Nicodemus / Barbara Mackay
1991 Senior Citizens Centre
1992 Griffith Association of Greening Australia
1993 Griffith Classic Motorcycle Club
1994 Griffith Early Childhood Services Group
1995 The Victory Concert / Dawn & Dick Stevens
1996 Town & Community Public Hospital Meeting
1997 Fred Hollows Foundation Ball
1998 Biggest Morning Tea & Daffodil Day
1999 The Camp Quality Dinner
2000 Griffith Public School
2001 Lions Club, Griffith Phone Directory
2002 20:20 Vision
2003 Relay for Life
2004 Griffith Lions Club, donation of Walking Frames
2005 Dancing with our Stars
2006 Griffith Fesitval of Gardens - Citrus Sculptures
2007 Inaugural Indigenous and Non-Indigenous Debutante Ball
2008 Unveiling of the Donald McKay Statue
2009 Black Tie Gala Ball
2010 War Memorial Honour Roll
2011 La Festa Incorporated
2012 Griffith Multicultural Festival
2013 Griffith Veterans Golf Tournament
2014 Real Juice Citrus Sculptures